Postupak javne nabavke kulminira zaključenjem ugovora. Tu naravno nije sve završeno ali jedna etapa javne nabavke jeste, ona teža svakako, dok druga tek počinje.
Ovaj tekst namenjen je prvenstveno službenicima za javne nabavke koji nisu pravnici a kojih nije malo, kao smernice za izradu modela ugovora prilikom pripreme konkursne dokumentacije u javnim nabavkama, što naravno ne znači da neće koristiti i pravnicima, kao podsetnik…
Pre svega definišimo ugovor – on predstavlja obligacionopravni odnos, odnosno saglasnost izjava volje dva ili više lica kojim se postiže neko obligaciono dejstvo. To je dvostrani pravni posao jer je za njegov nastanak neophodna izjava volje najmanje dva lica. Kažemo „saglasnost izjava volje dva ili više lica“ iako je jasno da ugovor priprema komisija za javne nabavke postavljena od strane naručilaca. To naravno ne znači da se radi o adhezionom ugovoru (ugovor po pristupu), pre svega iz razloga što sva zainteresovana lica za učešće u postupku javne nabavke imaju pravo da, u skladu sa članom 63. stav 2. Zakona o javnim nabavkama („Sl.Glasnik RS“ br.124/2012, 14/2015 i 68/2015, u daljem tekstu: Zakon), ukažu naručiocu na nepravilnosti u konkursnoj dokumentaciji što svakako podrazumeva i predloženi model ugovora.
Strane u obligacionim odnosima su slobodne, u granicama prinudnih propisa, javnog poretka i dobrih običaja, da svoje odnose urede po svojoj volji.
– Član 10. Zakona o obligacionim odnosima (dalje: ZOO)
Koji su obavezni elementi ugovora u javnoj nabavci? Svakako, najbitniji elementi ugovora su predmet ugovora i cena (prestacije ugovornih strana), a pored bitnih elemenata ugovora imamo i sporedne koji opet zavise od predmeta javne nabavke ali najčešće to su: rok za izvršenje, mesto, način; rok za plaćanje, uslovi; kontrola kvaliteta/kvantiteta; prelazak rizika; garantni rok; posledice nepoštovanja i neizvršenja ugovora; način raskida ugovora i posledice; viša sila i drugi osnovi oslobođenja od odgovornosti; nadležnost suda u slučaju spora itd.
UGOVOR JE ZAŠTITNIK NARUČIOCA
Rokovi – Kako bi naručilac omogućio blagovremeno izvršenje ugovorne obaveze druge ugovorne strane neophodno je da u modelu ugovora definiše jasne i precizne rokove, kako za samo izvršenje predmeta javne nabavke tako i za sva druga postupanja dobavljača do kojih može doći tokom trajanja ugovora. Rokovi moraju biti jasni, nedvosmislenog početka, trajanja i kraja.
Primer neispravno postavljenog roka:
Rok za isporuku i ugradnju klima uređaja iznosi 15 radnih dana.
Zašto je ovako postavljena definicija sa rokom izvršenja pogrešna? Pre svega nije jasno naznačen događaj od kojeg rok počinje da teče. Ukoliko su u pitanju radovi rok počinje da teče od uvođenja dobavljača (izvođača) u posao, ukoliko je u pitanju isporuka dobara ili izvršenje neke usluge možemo reći da rok počinje da teče danom prijema pisanog naloga naručioca ili danom zaključenja ugovora (u kom slučaju je potrebno definisati koji datum se računa kao datum zaključenja ugovora u slučaju da se ugovor šalje dobavljaču poštom) ili danom sticanja određenih uslova koji moraju biti precizno definisani u ugovoru.
Druga zamerka na navedenu formulaciju odnosi se na radne dane. Šta su radni dani? Dani u kojima radi naručilac? Pet, šest ili sedam dana sedmično? Ako su u pitanju radovi koji moraju da se vrše u kontinuitetu kako se tu računaju radni dani? U situacijama kada se rokovi računaju u radnim danima potrebno je dodatno obrazložiti šta naručilac smatra radnim danom, u suprotnom ostavljamo prostor za izvrgavanje ugovora od strane dobavljača, a tu ne smemo zaboraviti odredbu člana 100. Zakona o obligacionim odnosima:
U slučaju kad je ugovor zaključen prema unapred odštampanom sadržaju, ili kad je ugovor bio na drugi način pripremljen i predložen od jedne ugovorne strane, nejasne odredbe tumačiće se u korist druge strane.
Dakle, pozivanjem na čl.100. ZOO dobavljač može da kaže da drugačije od naručioca tumači navedenu ugovornu odredbu i samim tim sebi, na primer, neopravdano produži rok za izvršenje predmeta javne nabavke. Uvek je bolje rokove računati na kalendarske dane, samim tim obe ugovorne strane imaju jasan pregled trajanja roka i tačan dan konačnog izvršenja javne nabavke. Kada su rokovi u ugovoru jasni i nedvosmisleni, naručilac bez poteškoća može utvrditi eventualnu docnju druge ugovorne strane u svim fazama izvršenja ugovora.
Kontrola kvaliteta / kvantiteta – Često zanemarena, kontrola kvaliteta/kvantiteta je najznačajniji alat u rukama naručioca na osnovu kojeg se utvrđuju eventualni nedostaci u ispunjenju ugovornih obaveza dobavljača. Ugovorom je poželjno detaljno definisati način utvrđivanja (kontrolu) kvaliteta/kvantiteta, sadržinu, način popunjavanja i potpisnike zapisnika o primopredaji, rokove za eventualne prigovore, i sve dodatne procedure koje prate izvršenje ugovorne obaveze dobavljača itd. Detaljnim procedurama naručilac pre svega štiti sebe od nesavesnih dobavljača ali isto tako omogućava lakšu primenu ugovornih odredbi koje se tiču ugovorne kazne, naplate sredstava obezbeđenja i eventualnog raskida ugovora.
Ugovorna kazna – Svako nepridržavanje ugovora mora biti sankcionisano. Ovo se odnosi na kršenje ugovornih odredbi kako od strane naručioca tako i dobavljača. Naručioci neretko zaboravljaju da kao korisnici, odnosno potrošači javnih sredstava imaju obavezu da ta sredstva i zaštite. Pored sredstava finansijskog obezbeđenja naručioci moraju propisati i ugovornu kaznu za slučaj nepridržavanja ugovornih odredbi od strane ponuđača kao i obavezu ponuđača da u određenim situacijama (npr. raskid ugovora) isplate naručiocu naknadu štete do punog iznosa, izamklu dobit itd.
Garantni rok – Na žalost, garantnom roku u ugovorima u javnim nabavkama naručioci neretko posvete svega jedan šturi član. Garantni rok je veoma ozbiljna stvar i ona štiti naručioca u slučaju eventualnih kvalitativnih „problema“ sa predmetom javne nabavke tokom perioda eksploatacije. Dakle, pored sredstva obezbeđenja potrebno je definisati rok za postupanje u slučaju reklamacije tokom garantnog roka, način podnošenja reklamacije, proceduru za rešavanje po reklamaciji, produženje garancije za predmete koji su zamenjeni novim računajući od dana zamene predmeta, odnosno dela predmeta javne nabavke. To su sve represivne mere do kojih dolazimo nakon što šteta već nastane. Šta je sa preventivnim merama, sa zaštitom predmeta javne nabavke od propadanja, uništenja, oštećenja, vremenskih i drugih uslova itd. U zavisnosti od predmeta javne nabavke potrebno je definisati i posebne uslove pod kojima se čuva predmet javne nabavke (lokaciju, temperaturu, vlažnost vazduha, način rukovanja itd.), periodičnu kontrolu stanja predmeta i način vršenja iste, obavezu dobavljača da jednom polugodišnje ili godišnje u sklopu garancije o svom trošku izvrši kontrolu predmeta javne nabavke i eventualno zameni, očisti, popravi određene delove, da vodi servisnu knjižicu…
Nemojte sebe dovoditi u zabludu misleći da vaš posao kao službenika za javne nabavke završava potpisivanjem ugovora. NE. Posledice vašeg rada, vaše konkursne dokumentacije, vašeg ugovora ostaju dugo nakon što se postupak završi, tokom realizacije ugovora, perioda garantnog roka pa i duže. Vi ste stručna lica zadužena za zakonitost sprovođenja javne nabavke, vi ste onaj koji treba da napravi što je moguće bolju konkursnu dokumentaciju postavljajući veliki broj pravih pitanja drugim stručnim licima u komisiji koji zajedno sa vama učestvuju u sprovođenju postupka javne nabavke. Ako napišete ugovor od 7,8 ili 10 članova da li zaista mislite da ste uradili sve što je u vašoj moći (čak i kada niste pravnik) da zaštitite naručioca tokom izvršenja ugovora i perioda nakon toga?
Kada pišete ugovor razmislite o mogućim problemima koji mogu nastati tokom realizacije: problemi sa isporukom/ugradnjom/izgradnjom, sa ljudstvom, prevozom, preuzimanjem, skladištenjem, rukovanjem, nekompatibilnošću, kvalitetom/kvantitetom, docnjom, spoljnim uticajem, višom silom, problemima tokom garantnog roka, raskidom ugovora… Ako imate odgovore na sva ova pitanja (i brojna druga, zavisi od predmeta nabavke), svaka čast napravili ste odličan model ugovora, u suprotnom, nazad na posao…
Vedran Đukić
Konsultant za javne nabavke